המרכז_לתקשורת_בינלאומית

אנטישמיות

אנטישמיות
המונח האנטישמיות מתייחס לשנאת יהודים, חוסר צדק ואפליה כלפיהם, כקבוצה אתנית ודתית. אדם אנטישמי הוא זה שמחזיק בדעות כאלו. אף על פי שהמונח מתייחס כלפי כל העמים השמיים, תופעת האנטישמיות בפועל מכוונת אך ורק כלפי יהודים. הרקע לאנטישמיות במהלך ההיסטוריה הוא מגוון: שנאה על רקע דתי, רקע גזעני, רקע חברתי-כלכלי ורקע תרבותי.
האנטישמיות מתאפיינת בסטראוטיפים ודימוי שלילי שטופח בעיקר ע"י הכנסייה הנוצרית – היהודי הרע והמסוכן שיש להשפילו, כל עוד אינו מוכן להתנצר. דעות קדומות ושליליות אלו, מכוונות כלפי קבוצה שלמה אליה משתייך אדם, כפי שנלמדות באמצעות חינוך ועוברות מדור לדור. תופעה נוספת היא עלילות דם ללא בסיס, שמקורן במוסדות הנצרות (כגון: “היהודים רוצחים ילדים נוצרים כדי להשתמש בדם שלהם לפולחן אפיית המצות”, "היהודים מפיצים מגפות", "היהודים מרעילים מקורות מים" וכו')אנטישמיות חדשה
את האנטישמיות נהוג לחלק לאנטישמיות מסורתית ואנטישמיות מודרנית. בשנים האחרונות ישנה חלוקה גם לאנטישמיות-חדשה שלבשה צורה בתחילת המאה 21. האנטישמיות החדשה מתאפיינת בצד שנאה ואלימות כלפי יהודים גם בשנאה והסתה נגד מדינת ישראל ובהתנגדות לקיומה. המאפיינים של האנטישמיות החדשה דומים לאלו של האנטישמיות המסורתית: יצירת תדמית שלילית של מדינת ישראל, ועם ישראל, סטראוטיפים דומים והכללות וכמובן מערכת של שקרים, סילופי מידע ועלילות דם, כלפי מדינת ישראל וצה"ל.
האנטישמיות החדשה מגיעה גם מהעולם הערבי-מוסלמי במזה"ת ומהגרים מוסלמים באירופה, אנגליה וארה"ב. סממנים מוקדמים של אנטישמיות זו היו קיימים כבר בשנות ה-20-30 שלה המאה ה-20, בראשות המופתי חאג' אמין אל-חוסייני, אשר שיתף פעולה עם היטלר במלחמת העולם השנייה. כיום ישנה תופעה של הכחשת השואה בעולם המוסלמי, למשל נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדינג'אד, שגם קרא לא פעם להשמדה של מדינת ישראל וכן גם יו"ר הרשות הפלשתינאית – מחמוד עבאס (אבו-מאזן) אשר פרסם את עבודת הדוקטורט שלו בעולם הערבי וברוסיה העוסקת בהכחשת שואת היהודים ובהטלת אשמה על היהודים, בפרוץ מלחמת העולם השניה.

Fantom Magazine - Antisemitism

Special Edition, 2013

The Modern Anti-Semitism Israel Model

An empirical relationship between modern anti-Semitism and opposition to Israel By: Florette Cohen, Lee Jussim, Gautam Bhasin & Elizabeth Salib