המרכז_לתקשורת_בינלאומית

אודותינו

המרכז לתקשורת בינלאומית של אוניברסיטת בר-אילן הוא היחידי בארץ ואחד היחידים בעולם שעוסק בהיבטים מחקריים ויישומיים של דיפלומטיה ציבורית וכיסוי תקשורתי של יחסים בינלאומיים כולל טרור ומלחמה, דיפלומטיה ושלום, יחסי מסחר וכלכלה, תרבות וספורט, ארגונים בינלאומיים וארגונים לא ממשלתיים וערכים, נורמות ומשפט בינלאומי.

המרכז עוסק בתקשורת המסורתית כולל עיתונות, רדיו וטלוויזיה וכן בתקשורת החדשה הכוללת אתרים, בלוגים ורשתות חברתיות. פעילות המרכז כוללת מחקר בסיסי ויישומי, כנסים ארציים ובינלאומיים, פרסומים כלליים ומכווני מדיניות וקורסי הדרכה בסיסיים ומתקדמים.

חלק ניכר של פעילות המרכז מוקדש לאתגרים שעומדים בפני הדיפלומטיה הציבורית הישראלית ולדרכים שבהן ניתן להתמודד איתם. עידן המידע מציג אתגרים בפני שחקנים בינלאומיים כולל ישראל, אבל גם הזדמנויות לעצב ולהעביר מסרים חשובים על מטרות המדינה, ערכיה והדרכים שבהן היא משתמשת או רוצה להשתמש כדי להשיג את יעדיה.

מטרת המרכז היא ליצור מודעות בקרב מנהיגים ומקבלי החלטות בכל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, בכנסת ובקרב ארגונים ציבוריים לגבי החשיבות המתעצמת של תקשורת ודיפלומטיה ציבורית לביטחונה ולרווחתה של המדינה. המרכז מגבש הצעות לאסטרטגיה וטקטיקה תקשורתית וכן תוכניות פרטניות בתחומי הדיפלומטיה הציבורית. התוכניות מבוססות על שימוש מושכל בכל הכלים המודרניים של דיפלומטיה ציבורית כולל רשתות חברתיות, מיתוג, יחסי ציבור, תרבות, חילופי סטודנטים ומדענים, סיוע הומניטארי, עסקים, תיירות, שימוש בעמותות ובארגונים לא ממשלתיים, גיוס תפוצות, מעקב אחרי כיסוי תקשורתי וביצוע סקרי דעת קהל.

קורסי ההדרכה של המרכז מיועדים לגורמים ממשלתיים ולא ממשלתיים  שמייצגים את ישראל בעולם. הקורסים כוללים נושאים כמו כתיבה, סנגור, מסגור, טיפוח יחסים עם אמצעי התקשורת, יחסי ציבור, שכנוע, שיווק פוליטי, הופעה בפני קהל ובאמצעי התקשורת האלקטרוניים, יצירת והפעלת רשתות חברתיות ותקשורת בין-תרבותית. המרכז פועל באמצעות חוקרים ועמיתים בכירים וצעירים וביניהם אנשי ממשל בכירים, דוברים, דיפלומטים וקצינים בכירים לשעבר, עיתונאים ומומחים ליחסי ציבור, לפרסום ולתקשורת חדשה.

המרכז מקיים קשרים מקצועיים ומדעיים הדוקים עם המרכז לדיפלומטיה ציבורית באוניברסיטה של דרום קליפורניה. ב-2011 המרכז לתקשורת בינלאומית והמרכז לדיפלומטיה ציבורית קיימו באוניברסיטת בר-אילן כנס בינלאומי מקיף וראשון ומסוגו בישראל על נושאים והיבטים שונים של דיפלומטיה ציבורית.


 

   

סגל המרכז לתקשורת בין-לאומית

  

פרופ' איתן גלבוע, מנהל המרכז לתקשורת בינלאומית, ויו"ר האגודה הישראלית לתקשורת.

פרופ' איתן גלבוע הוא מומחה בעל שם עולמי בתקשורת הבינלאומית ומדיניות ארה"ב במזרח התיכון. באוניברסיטת בר-אילן, הוא כיהן כפרופסור לפוליטיקה ותקשורת ומנהל במרכז לתקשורת בינלאומית.  הוא ייסד והיה המנהל הראשון של בית הספר לתקשורת בבר אילן. גלבוע הואוגם פרופסור אורח לדיפלומטיה ציבורית, באוניברסיטת דרום קליפורניה והיה פרופסור אורח באוניברסיטאות אמריקאיות ואירופאיות מובילות נוספות: הרווארד, טאפטס, ג'ורג'טאון, האוניברסיטה האמריקנית בוושינגטון, UCLA ואוניברסיטת המבורג.

פרופ' גלבוע שימש כיועץ למשרד ראש ממשלת ישראל והמשרדים לענייני ביטחון והחוץ. הוא תורם תכוף לעיתונים ישראליים ובינלאומיים ופרשן ברשתות טלוויזיה והרדיו בינלאומיות.

 
 
 

רועי דואני, מנהל של המרכז לתקשורת בינלאומית באוניברסיטת בר-אילן. הוא מחזיק תואר ראשון ותואר שני בתקשורת פוליטית ותואר שני במשפטים, מאוניברסיטת בר-אילן.

בשנים האחרונות, רועי כבר פעילים בתחום הדיפלומטיה ציבורית, תיאום וניהול פרויקטים בישראל ובחו"ל. הוא השתתף בתוכניות מנהיגות שונות וכנסים מקצועיים. בשנת 2010, הוא ייסד תערוכת צילומים והרצה על ישראל בחרבין, שבסין. הוא השתתף לאחרונה במכון הקיץ של המרכז של דיפלומטיה ציבורית באוניברסיטת דרום קליפורניה.

רועי היו קצין נגד טרור ביחידה מובחרת בצבא ההגנה לישראל (צה"ל), ועדיין משרת במילואים. לאחר שירותו, הוא היה יועץ לביטחון לגופי אבטחה מוביל בישראל, מקסיקו ויוון.
 
 

 

רעות ירושלמי-וולף היא רכזת האירוע של המרכז לתקשורת בינלאומית וסטודנטית לתואר שני במחלקה למדעי המדינה, באוניברסיטת בר-אילן. בעבודתה היא אחראית על הכנסים של המרכז וסדנאות, הכוללים סדנאות לדיפלומטיה הציבוריות וסדנאות "Speaking With Impact" לאנשי ציבור בכירים.

רעות בעלת תואר שני ותואר ראשון בתקשורת פוליטית בהצטיינות יתרה, היתה קצינת מודיעין בצה"ל, ועדיין משמשת כסר"ן במילואים.
 

 

 

 

 

 

 

 

עמיתי המרכז לתקשורת בינלאומית:

Ya'akov Ahimeir

 
יעקב אחימאיר – עיתונאי בכיר, שדרן טלוויזיה ורדיו ברשות השידור, חתן פרס ישראל בתקשורת.
 

 
פרופ 'ג'ראלד שטיינברג הוא המייסד של התכנית לניהול ויישוב סכסוכים
משא ומתן ומלמד בחוג למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן. נשיא הארגון NGO Monitor.

Edy Cohen

 
ד"ר אדי כהן, מומחה למזרח התיכון, מרצה במחלקה ללימודי ערבית באוניברסיטת בר אילן ומייסד פורום קדם למזרחנות והסברה.
מאבק בהכשחת השואה בעולם הערבי. חוקר הקשר האיסלמו-נאצי במלה"ע השניה והפליטים היהודים ממדינות ערב.

Ben-Dror Yemini

 

בן דרור ימיני, פרשן ותחקירן בעתון ידיעות אחרונות, 

Nachman Shai

 

ח"כ ד"ר נחמן שי.
מומחה ללוחמה תקשורתית ופסיכולוגית. 

Boaz Bismuth

  בועז ביסמוט,  עורך חוץ חדשות בעתון ישראל היום, שגריר ישראל לשעבר במאוריטניה

Netanel Avneri

 

נתנאל אבנרי, מומחה למזרח התיכון, אוניברסיטת בר אילן

Golan Barhoom

 
גולן ברהום, פרשן בתקשורת הערבית, מרצה לערבית באוניברסיטת בר אילן ומייסד פורום קדם למזרחנות והסברה.
 

Avi Bell

 
פרופ' אבי בל, המחלקה למשפטים, והמחלקה למשפט בינלאומי, אוניברסיטת בר אילן

Miri Eisin

 

אל"מ מילואים מירי אייזן, יועצת התקשורת הבינלאומית ושל ראש הממשלה לשעבר, 

Michael Ehrlic

 
ד"ר מיכאל ארליק, המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארגוני זכויות אדם, אוניברסיטת בר-אילן.
 

Clila Magen

 
ד"ר צילה מגן, בית הספר לתקשורת, אוניברסיטת בר-אילן, מדיה וביטחון לאומי, מיתוג מקום

Emmanuel Navon

  ד"ר עמנואל נבון, יו"ר תקשורת ומדעי המדינה הדתית אורתודוכסית במכללת ירושלים,
מומחה ליחסים בינלאומיים.

 Irit Kahn

 
עו"ד עירית קאהן, נשיאת ההתאחדות הבינלאומית של עורכי דין ומשפטנים יהודים. 
חוק הבינלאומי ולוחמה משפטית.
 

David Saranga

  דוד סרנגה, יועץ בכיר לענייני חוץ, לנשיא המדינה. 
יחסים בינלאומיים ומדיה חברתית

Stuart Palmer

  סטיוארט פלמר, יו"ר ארגון "כוכב" (CoHaV -  הקואליציה של מתנדבי הסברה),
סנגוריה.

Shmuel Ben-Tovim

  שמואל בן-טובים, נשיא בן-טובים יועצים בע"מ, נספח כלכלי ומסחרי לשעבר, שגרירות ישראל בלונדון. 
סחר חוץ ומיתוג ישראל.